РЕЦИДИВ / РЕЗИСТЕНТНОСТ
КАКВО Е РЕЦИДИВ
Въпреки, че повечето пациенти с ХЛЛ отговарят добре на първоначалното лечение и постигат частична или пълна ремисия е възможно да се появи рецидив (болестта да се появи отново) или резистентност (болестта да не се повлиява от провежданото лечение). Обикновено при пациенти с резистентна болест се използват по-агресивни схеми на лечение. При пациенти с рецидив и малък туморен обем (болестта не е толкова напреднала) не е задължително започване на лечение веднага и е възможно прилагане на изчакване и наблюдение. При данни за прогресия на болестта след период от 12 месеца на приключване на лечението пациентът може успешно да бъде лекуван със същите или други схеми на терапия.
ЛЕЧЕНИЕ НА РЕЦИДИВ
При рецидив на болестта изборът на схема за лечение зависи от обема на болестта, вида на предишното лечение и общото състояние на пациента. Обикновено при рецидив се използва комбинация от химиотерапия и/или имунотерапия.
Част от медикаментите използвани за лечението на рецидиви са:
*Alemtuzumab * Fludarabine * Chlorambucil * Rituximab * Ofatumumab * Bendamustine
Някои от комбинираните схеми на лечение са: *CVP (Cyclophosphamide; Vincristine; Prednisolone) * FR (Fludarabine; Rituximab) * FCR (Fludarabine; Cyclophosphamide; Rituximab) * R-CHOP ( Rituximab; Cyclophosphamide; Vincristine; Prednisolone) *BR (Bendamustin; Rituximab)
В процес на клинични изпитвания са редица медикаменти за лечение на рецидив на ХЛЛ: *ABT-263 *Flavopiridol *Oblimersen sodium * Lumiliximab * Lenalidomide