СПРАВЯНЕ СЪС ЕМОЦИИТЕ
Докато физическите странични ефекти на лечението обикновено могат да се контролират с лекарства, емоционалната и психологическата страна на справянето с болестта също е от изключително значение.
Загубата на коса и другите промени в следствие на лечението карат много от хората да се чувстват непривлекателни. Голяма част от тези чувства са свързани с това да се научиш да подобриш своята външност, да прикриеш косопада и да се справиш с временните промени като суха кожа, чупливи нокти и др.
Хората живеещи с рак могат да се чувстват депресирани. Поставянето на диагнозата лимфом и последващото лечение могат да бъдат едновременно физическо и емоционално предизвикателство. Признаците на депресия включват повишена нужда от сън повече от обикновено, липса на енергия, плачливост, невъзможност за концентриране. Понякога депресията може да се предизвика и от приема на определени лекарства.
Депресията е честа сред хората живеещи със злокачествено заболяване и техните близки и помощта е необходима. Обсъждайте това как се чувствате със своя лекуващ екип. Разговор със професионалист (психиатър, социален работник, психолог) и/или прием на лекарства могат да ти помогнат да се справиш със своите емоции.
По време на ремисия можеш да изпитваш едновременно успокоение и страх от рецидив. Голяма част от хората преживяват този период осмисляйки кое е важно за тях в живота им, в отношенията, в бъдещето. Често е възможна промяна в начина на живот или кариерата. Справянето с физическите и емоционални промени е процес изискващ време.
Много хора търсят начини да помогнат на хора с техните проблеми като споделят своя опит. Важно е да се грижите за своето здраве и да посещавате визитите, които е определил лекуващия лекар.
Страхът от рецидив на болестта може да бъде голям, особено когато предстоят контролни прегледи и изследвания. Да научиш, че си с рецидив на болестта може да те накара да се чувстваш отчаян и предаден. Голяма част от хората се чудят дали биха имали силите да преминат отново през лечението. Понякога обаче, хората се чувстват по уверени, знаейки какво им предстои и как да се справят със страничните действия на лечението. Довери се на хората, на които вярваш и се мобилизирай за да се справиш с рецидива.
Сексуалното влечение (либидо) често намалява по време на лечение. Този ефект може да се дължи както на умората така и на лекарствата, които влияят на части от мозъка имащи важна роля върху либидото. Мъжете могат да изпитват проблеми с поддържане на ерекция по време на сексуалния акт, а жените да изпитват дискомфорт поради сухота във влагалището предизвикана от медикаментите. Често тези симптоми са преходни и отшумяват след прекратяване на лечението. Времето за възстановяване на нормална сексуална функция е индивидуално. Понякога приемането на антидепресанти също оказва влияние върху сексуалната функция.
Лимфомът не може да се предаде по време на сексуален акт. Понякога малка част от лекарствата прилагани по време на химиотерапията могат да се намерят във семенната течност. За това е необходимо използването на презерватив по време на сексуален акт. След извършването на трансплантация също е уместно използването на презерватив. Често хората се притесняват да споделят своите сексуални проблеми с лекаря. Сексуалността е интегрална част от живота и няма нищо притеснително да се говори за нея. Сподели своите сексуални проблеми с лекуващия екип. Те могат да ти предложат решение на твоите тревоги и притеснения.
Важно е да говориш със своя лекар относно плодовитостта преди започването на химиотерапия, ако в бъдеще планувате да имате деца. Определена група от химиотерапевтиците, особено алкилиращите субстанции често водят то инфертилитет. Дозата и мястото на лъчетерапията също могат да доведат до инфертилитет. Възвръщането на фертилноста след приключване на лечението зависи от възрастта, типа на прилаганите лекарства и други фактори
ПРИ МЪЖА: мъжете трябва да замразят семенна течност (сперма) преди започване на химиотерапия. По време на химиотерапията тестисите спират да произвеждат сперматозоиди. Замразяването на сперма преди започването на химиотерапия може да се използва за осеменяване в бъдеще. Част от мъжете възстановяват своята фертилност след приключване на лечението, въпреки че това зависи от възрастта, използването на високи дози химио- или лъчетерапия. Продукцията на мъжкия полов хормон тестостерон обикновено не е засегната.
ПРИ ЖЕНИТЕ: химиотерапията може да доведе до ранна менопауза при жените или да доведе до друго увреди и невъзможност да забременеят. Съществуват няколко възможности. Замразяване на оплодени или не оплодени яйцеклетки и съхранението им за бъдеща употреба. Технически не оплодените яйцеклетки се съхраняват по-трудно. При наличие на сперма от партньора или донор е възможно извличането на яйцеклетки, оплождането им in vitro и замразяване на ембрионите. Всички жени в детеродна възраст трябва да говорят със своя лекуващ лекар преди започването на химиотерапия.
Жени, на които им предстоят диагностични процедури или лечение за лимфом трябва да информират своя лекар ако съществува вероятност да са бременни. Обикновено диагностицирането на лимфом по време на бременност е проблемно, но е възможно използването на по-малко токсични за плода лекарства. Решението относно прекъсване на бременността или износването е трябва да бъде обсъдено с майката, лекуващия лекар и гинеколог. Жените в детеродна възраст трябва да обсъдят този проблем и възможностите със своя лекар.