Световен ден за борба с рака 04.02.2025
Всяко преживяване с рак е уникално и ще е нужно всички заедно, обединени, да създадем свят, в който да гледаме отвъд болестта и да виждаме човека преди пациента.
Всяка година 4-ти февруари, Световният ден за борба с рака, дава възможност на всички хора по света да изразят подкрепа, да вдигнат глас, да предприемат лични действия и да настояват правителствата да правят повече по отношение на здравеопазването и грижите за онкоболните. Този ден е единственият ден в световния здравен календар, на който всички можем да се обединим в инициатива, свързана с рака по позитивен и вдъхновяващ начин.
Темата за 2025-2027: “Уникални и единни” / “United By Unique”
Развълнувани сме да обявим официалното стартиране на следващата кампания за Световния ден за борба с рака “Уникални и единни”. Темата се фокусира върху грижата, насочена към хората. Става въпрос за поставянето на хората в центъра на здравеопазването, а техните истории в центъра на дискусията.
Гледайте и споделете видеоклипа на кампанията:
Ракът е нещо повече от медицинска диагноза – това е дълбоко личен въпрос.
Зад всяка диагноза се крие уникална човешка история – истории за мъка, болка, изцеление, устойчивост, любов и много други. Ето защо един ориентиран към хората подход в здравеопазването, който напълно интегрира уникалните нужди на всеки индивид със състрадание и съпричастност, води до най-добри здравни резултати.
Кампанията ще изследва различни измерения на грижата при рак, насочена към хората, и нови начини за промяна. Тя ще предложи тригодишно пътуване от повишаване на осведомеността до предприемане на действия.
Лекувайте човека, а не само болестта.
Хората, живеещи с рак, не винаги се чувстват чути, видени или разбрани. Те могат да се почувстват отчуждени и безгласни в момент, в който се учат да се ориентират в непозната и объркваща здравна система, да не говорим за справянето с емоционалните върхове и спадове в диагностиката, лечението или възстановяването на рака.
Здравеопазването при рак, ориентирано към хората, представлява възможност за пренасочване и пренаписване на начина, по който мислим за рака, за приемане на различията между хората и за гарантиране, че всеки се възприема такъв, какъвто е в действителност, и има достъп до грижите, от които се нуждае.
Как действа такъв човекоцентричен подход?
Става дума за сътрудничество
Здравната система, ориентирана към хората, пренасочва здравеопазването към хората, вместо към болестите. Тя е базирана на осъзнаването, че всеки човек е уникален и приоритизира нуждите му, чува тревогите му със състрадание и съпричастност, помага му да запази автономията и му дава възможност да участва активно в процеса на вземане на решения, вместо просто да бъде пасивен получател на грижи.
Става дума за връзка
Здравна система, ориентирана към хората, признава важността на социалните връзки. Тя се стреми да ангажира индивиди, семейства и общности извън клиничната обстановка и се основава на знанието, че включването на тези връзки позволява по-хуманна и холистична грижа, която по-добре отговаря на уникалните физически, умствени и духовни нужди на човека.
Става въпрос за общността
Хората са нещо повече от пациенти и преди дори да взаимодействат със здравната система, те се възползват от факта, че са информирани и ангажирани. Възприемането на общностен подход към здравеопазването при рак подобрява здравната грамотност и самообслужването, като същевременно гарантира, че здравните системи отговарят на реалните нужди на хората, които обслужват.
Каква е ситуацията в България?
От 2016-та година в България няма национален раков регистър. Данните за заболелите от онкологични заболявания се проследяват от Националния статистически институт и Национален център по обществено здраве и анализи, които публикуват годишен доклад на тема “Здравеопазване”. Те са единственият източник на данни, касаещи заболеваемостта на населението.
До 2021-ва година, НСИ публикуваха данни за общия брой онкологично болни пациенти, който се движеше около 300 хиляди души. След това смениха начина на предоставяне на информация поради наличието на нова оценка на населението на база данните от Преброяване 2021. Към момента се публикуват данни за Болни от злокачествени новообразувания, намиращи се под наблюдение на онкологичните заведения и структури и към 31.12.2023 те са били 273 552 души.
Новооткритите случаи за 2021 са 26 973, за 2022 са 26 235, за 2023 са 26 208. През 2020 и 2021 се наблюдаваше намаление на бройката на 100 000 души от населението до под 400 души, но през 2023 г. честотата на новите случаи на заболявания от злокачествени новообразувания е 406.5 на сто хиляди души от населението и се запазва почти на нивото на предходната година (405.8) (Zdraveopazvane_2024, стр. 8-10).
В нозологичната структура на тези заболявания няма съществени изменения. Висока е заболеваемостта от злокачествени новообразувания на: млечната жлеза при жените; простатата; кожата; трахеята, бронхите и белия дроб; тялото на матката, дебелото черво; шийката на матката; пикочния мехур, ректосигмоидалната област, правото черво (ректум), ануса и аналния канал и т.н. (Zdraveopazvane_2024, стр. 8-10).
През 2023 г. заболеваемостта от злокачествени новообразувания при децата до 17 години е 4.7 на сто хиляди, като с най-висока честота са злокачествените заболявания на лимфната, кръвотворната и сродните им тъкани – 2.9 на сто хиляди, надолу от 3.1 на 100 000 през 2022. (Zdraveopazvane_2024, стр. 8-10)
Таблиците отдолу са изведени от докладите “Здравеопазване”. Последният доклад може да бъде намерен на този линк: https://www.nsi.bg/…Zdraveopazvane_2024.pdf.
Данни за новорегистрирани случаи на злокачествени заболявания на лимфната и кръвотворната система
Основни източници на информацията за ежегодно провежданите изследвания са годишните формуляри, които всички лечебни и здравни заведения в страната представят в НСИ и Националния център по обществено здраве и анализи, дирекция „Национални здравни данни и електронно здравеопазване“.
И една последна таблица, която онагледява умиранията поради злокачествени новообразувания годишно до 2023.
Материали по темата
- Какво може да причини рак – www.mh.government.bg
- Създай своя постер тук: www.worldcancerday.org/custom-poster
- За този ден: www.uicc.org/what-we-do
- За кампанията: www.worldcancerday.org
- Човекоцентрично здравеопазване: www.worldcancerday.org/the-campaign/what-people-centred-care
- Facebook: www.facebook.com/worldcancerday
- Източник на видеото: YouTube: WorldCancerDay
- Global Cancer Observatory: www.gco.iarc.fr/en
- Здравеопазването в Република България през 2023 година (стр. 9/10): https://www.nsi.bg/sites/default/files/files/publications/Zdraveopazvane_2024.pdf
- Национален център по обществено здраве и анализи към МЗ: https://ncpha.government.bg/index/204-biuletina-4.html