КЛИНИЧНИ ИЗПИТВАНИЯ
Клиничните изпитвания са изследвания, създадени за да се отговори на специфични въпроси относно новите лекарства или начини за използването на старите.
Клиничните изпитвания могат да:
- проверяват действието на нови лекарства
- добавят нови лекарства към стандартно лечение
- търсят нови начини за прилагането на стандартни медикаменти
- проверяват как промяната на начина на живот помага на пациентите
- търсят начини да предотвратят развитието на рак
- сравняват действието на стандартните медикаменти с нови, с цел да подобрят лечението с възможно по-малко странични ефекти.
Новото лечение трябва да премине поне три фази на изпитване преди да стане стандартно лечение в клиники и болници. Всяка фаза е създадена да отговори на специфични въпроси. Всяка следваща фаза се основава на информацията, получена от предишната. Пациентът може да участва в различните фази в зависимост от състоянието си, типа и стадия на лимфома и вида на лечението, ако е имал такова преди това.
ФАЗА 1
Първата фаза на клиничното проучване изследва най-добрия начин за приложение на лекарството и в какви дози то може да бъде давано безопасно. Лечението вече е било изследвано в лаборатория и върху животни, но изследователите трябва да проверят как то действа и върху хората. Тази фаза обикновено е свързана с най-много рискове за пациента. Тя обикновено се предлага на малък брой пациенти, които не са имали успех с прилагането на стандартните лечения. Пациентите са проследявани стриктно по време на лечението.
ФАЗА 2
След като Фаза 1 определи начина на приложение и безопасната доза, във фаза 2 се определя колко ефективно е това лечение за определен вид рак.
ФАЗА 3
Ако лечението премине във фаза 3, това означава, че то е безопасно и дава обещаващи резултати при лечението на лимфома. В тази фаза се включват и лекуват голям брой пациенти, за да се потвърдят предполаганите резултати от предишните две фази. В тази фаза обикновено се сравняват терапевтичните резултати от новото лечение със стандартно такова.
Клиничните проучвания предлагат много потенциални ползи и рискове. Включените в клиничното изпитване имат шанса да се лекуват с медикаменти, които са недостъпни за всички пациенти и са наблюдавани стриктно през целия процес. Въпреки това, ако си включен в клинично изпитване, това може да означава, че при теб се прилага и стандартно лечение. Ако получаваш новото лекарство, то може да бъде или да не бъде ефективно в сравнение със стандартното лечение, както и да бъде или не по-рисково. Принципно ползата от включване в клинично изпитване съществува, като се има предвид, че изпитванията са базирани на опита от „стандартните терапии”. Изследователският екип ще обясни всички възможни рискове и ползи от конкретното клинично изпитване.
Информираното съгласие е процес, в който пациентът се запознава с всички очаквани рискове и ползи от клиничното изпитване. След като изследователският екип разясни всичко и нямате повече въпроси, ще ви помолят да подпишете формата за „Информирано съгласие”. Тази форма съдържа цялата информация относно рисковете и ползите от клиничното изпитване. След като бъде отговорено на всичките ви въпроси и решите да участвате в клиничното изпитване, ще подпишете собственоръчно формата и ще бъдете включени в изпитването.
Клиничните изпитвания, които проучват лекарства или режими при онкологично болни пациенти рядко използват плацебо група, която не получава никакво лечение за болестта. Плацебо е възможно да се използва при пациенти, който са приключили „стандартно” лечение и се изследва „поддържащо” лечение за болестта, или използването на допълнителен медикамент към „стандартно” лечение. Фаза 3 изпитвания обикновено избират на произволен принцип както пациентите за експерименталната група, на която се прилага изпитваното лекарство, така и тези за контролната група, на която се прилага стандартно лечение за определен вид лимфом. Пациентите, които са в контролната група също имат полза от прилаганата стандартна терапия.
Можете да напуснете всяко клинично изпитване по всяко едно време. Ако решите да напуснете клиничното изпитване или да не участвате в него, ще обсъдите с лекуващия лекар терапевтичните възможности за вас.
Клиничните изпитвания са доста скъпи за спонсора на проучването. Разходите за пациента варират в зависимост от вида на проучването, спонсора на проучването и каква част от разходите свързани с проучването покрива той. Попитайте екипа на изпитването относно евентуалните разходи за вас, които спонсора не покрива (пътуване, хотел, допълнителни изследвания и др.)